Menü Bezárás

Unokáink sem fogják látni – avagy egy újabb Déli Vasút emlékkel kevesebb

Bizonyára ismerik kedves Olvasóink a Kossuth Lajos utcai vasúti átjáróban álló – sokak által Sopron egyik szégyenfoltjának tekintett – egykori váltókezelő tornyot, vagy a laikusok által csak bakterháznak csúfolt, igencsak lepukkant állapotú épületet. Nemrégiben viszont a tulajdonos külsőleg felújitatta a most már eladás alatt álló objektumot.
Nem jutott azonban ilyen kegyes sors ennek az épületnek a kevésbé ismert „ikvertestvérérének”, amit sajnos az elmúlt héten könyörtelenül eldózeroltak. Az egykori Sopron-Déli pu. ágfalvi váltókörzeténél lévő épületet jóformán csak a vonatból látni, miközben ennek állapota tán még siralmasabb volt a Kossuth utcai társánál. Az épületbe hajléktalanok költöztek, annak ellenére, hogy többször befalazták a nyílászárók helyeit.

2011-ben még így festett Sopron-Déli pu. ágfalvi kijáratánál álló váltókezelő torony. A két tornyot minden bizonnyal 1904-ben építették, amikor is központi állítású biztosítóberendezést kapott az állomás. A II. Világháborúban nagyrészt megsemmisült berendezés helyreállítása helyett helyszíni állítású kulcsazonosító berendezést telepítettek, ami a pályaudvar 1998-as megszüntetéséig üzemelt is.
ikva2
És ennyi maradt belőle…

Az országban egyedülálló, Déli Vasút szabványok alapján emelt torony helyén most pedig egy óriási téglakupac hever, körülötte az alkalmi lakók szétszórt holmiaival… Az eddig is siralmasan kinéző környék kinézete tehát semmit nem javult, az Ausztria felől érkező turisták továbbra is Sopron „csúnyábbik” arcával találkoznak először. Az értelmetlen rombolásnak hatására viszont ismét egy értékes ipartörténeti kinccsel lettünk szegényebbek. Igaz, hogy a Kossuth utcai, I-es számú torony még áll, de a funkcialitásbeli összkép még is csak így volt teljes. Ugyan az I-es őrtorony helyi védettség oltalma alá esik, de mint sajnos utólag számomra kiderült a most lebontott párjára ez a védelem nem terjedt ki…
Az épületből visszamaradt törmelék maradványokon azonban már ez se segítene, maximum Ráday Mihály forgathatna a helyszínen, ha még futna a műsora a királyi tévén…

Ez is érdekelhet

2 Comments

  1. drbuboo

    Hogy érted, hogy az I-es torony eladás alatt áll? Hirdetik, vagy már megegyezett valakivel a tulaj? Engem spec érdekelne a torony, igaz, pénzem valószínűleg nem lesz rá, de ki tudja? 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .