Menü Bezárás

CSÖKKENHET A FORGALOM! Eltűnik a kamionok egy része a Sopron környéki utakról

Sopron városának helyzete a rendszerváltás előtt igen különleges volt, a vasfüggöny leereszkedését követően gyakorlatilag el lettünk vágva a külvilágtól. A rendszerváltás, a schengeni övezethez való csatlakozás, az osztrák munkaerőpiaci nyitás, valamint a teherfuvarozás felértékelődése átjáróházzá változtatta a környéket, ehhez még hozzájárult az is, hogy több gyorsforgalmi út is belátható közelségbe került, nemzetközi forgalom szempontjából fontos pont lett a soproni járás.

Heinrich Dorner és Johann Tschürtz tartományi tanácsosok

Ezt tudják azok is, akik a 84-es vagy 85-ös, esetleg a B16-os vagy B62-es utak mentén élnek. Burgenlandi oldalon most összefogott több település, Sopronkeresztúr, Alsópéterfa, Harácsony és Lakompak, hogy csökkentsék a tranzitforgalmat. A napi több, mint 400 kamion ugyanis több helyen a falu központján robog át, ami élhetetlenné tette az életet. Az elviselhetetlen zaj mellett jelentős környezeti terhelésnek lettek kitéve a falvak, amit a környék polgármesterei megelégeltek. A Kőszeg-Rőtfalva és a Hegyeshalom-Miklóshalma határátkelők után a Kópháza-Sopronkeresztúr határátkelő volt az, ahol akár 7,5 tonnánál nehezebb tehergépjárművek is áthajthattak, Kelénpatak felé 20t súlykorlátozás volt érvényben eddig is.

Az elmúlt időszakban az osztrák hatóságok több burgenlandi határátkelőnél is felmérést végeztek, megállítottak rengeteg 3,5 tonnánál nehezebb tehergépjárművet, és megkérdezték, hova tartanak, és milyen egyéb útvonalat választhatnának. Az eredmény alapján pedig kiderült, a tranzitforgalom legnagyobb része minimális plusz kilométerrel és minimális plusz költséggel választhat másik határátkelőt és útvonalat a szállításra. Ennek értelmében pedig mind a Sopron-Klingenbach, mind a Kópháza-Deutschkreutz határátkelőnél 7,5 tonnás súlykorlátozás lépett életbe. A tiltás nem vonatkozik azokra a tehergépjárművekre, amiknek a környéken van dolga, azaz a „célforgalom” illetve a „forrásforgalom” kategóriákra. Arra a kérdésre, hogy állapítják majd meg, hogy egy kamion épp a környékre tart, vagy pedig távolabbi célja van, Heinrich Dorner közlekedésért felelős tartományi tanácsos azt válaszolta, mindenkit megállítanak, és meg fogják kérdezni, hova tart. A súlykorlátozás már életbe lépett, az erre figyelmeztető közlekedési táblákat az elkövetkezendő 3-4 hétben helyezik ki az érintett útszakaszokra.

A legközelebbi határátkelő, melyen 7,5 tonnánál nehezebb tehergépjárművek is áthajthatnak tranzitforgalom céljából, térségünktől északra Hegyeshalom-Nickelsdorf, tőlünk délre pedig Kőszeg-Rattersdorf. A felmérés szerint egyébként a környéken csak áthaladó kamionok teljes útvonalának mintegy 4%-át teszi ki egy másik határátkelő választása. Burgenland tartomány az érintett településeken 79%-os teherforgalom-csökkenést vár az intézkedéstől. Jótékonyan hathat a tiltás a határ magyar oldalán elhelyezkedő települések forgalmára, így Nagycenk, Kópháza, Sopronkövesd és például Pereszteg-Sopronszécsény is kisebb teherforgalommal kell, hogy számoljon a közeljövőben.

A sajtótájékoztatón egyébként felmerült az M85 -ös gyorsforgalmi út, valamint az A3-as autópálya csatlakozásának kérdése is, kiderült, szerencsére még nem lefutott kör az, amit Hans Peter Doskozil nemrég Orbán Viktorral való találkozása után mondott: Tovább zajlanak a tárgyalások osztrák, burgenlandi és magyar felek között, de amennyiben az érintett településeken negatív visszhangot vált ki az útvonal, akár dugába is dőlhet az egész dolog. Ez már csak azért is lenne érdekes, hiszen a jelenlegi soproni helyhatósági választáson több jelölt és jelölő szervezet is azzal kampányol, hogy az M85-össel bekötik Sopront  mind a magyarországi, mind a nemzetközi autópálya-forgalomba…

Ez is érdekelhet

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .