Sopron és a motorsport

Sopron és a motorsport. Egykor. Ugyanis mérhetetlenül színesebb volt az motor- és autóverseny régen:
(Most van egyáltalán ilyesmi esemény?)

Emlékplakett 1932.

1927. áprilisában alakult a Soproni Automobil Egyesület, elsőként a vidéki autós egyesületek között. Az első a Királyi Magyar Automobil Club volt. Meglalakulásakor kb. 50 fő tagja volt, ám 1929-re 147 autós és motoros tagja lett. Ekkortájt a környéken nyilvántartott járművek a következők voltak:

• 129 gépjármű
  • 150 motorkerékpár

Brennbergre versenyt rendeztek, mely jelentős, 10 ezer fő látogatót hozott. Sok távolról érkező nézővel és résztvevővel. A fővárosból két Bugatti is érkezett. Először a szóló motorokat indították, a legyorsabb kevesebb mint hat perc (5:58) alatt ért ki a városból Brennbergbányára. Az autók közül az első 92,2km/ó-s átlagsebességgel 5 perc 21 másodperces időt futott. A versenyzők olykor 140-150 km/ó-s sebességgel is mentek. A hegyiversenyről beszámolt az országos napilapok és sportújságok, de még a  a bécsi lapok is tudósítottak.

A II. Brennbergi Hegyiversenyen az előző motoros kategóriájának győztese, Schranz Károly, edzés közben súlyosan megsérült,  egy szabálytalan teherautóval ütközött. Részt vett viszont Almássy László (borostyánkői születésű, Afrika-kutató), aki Steyr gépkocsiján elsőként szelte át négy keréken a Szaharát! Az előzőnél jobb idő nem született, de így is nagyon kedvező visszhangja volt a megmérettetésnek.

A hegyiverseny 1931.

A III. fordulót a gazdasági helyzet sújtotta. Az üzemanyagok hirtelen drágulását az egész motorsport megérezte, ám az eredmények a papírformát igazolták: a várakozásnak megfelelően Arco Zinneberg (hegyiversenyek Európai bajnoka) az öt literes Austro-Daimlerével új pályarekordot állított fel 4 perc 57 másodperccel. 350-es kategóriában a soproni Feldinger Mihály  Velocette motorján 5 perc 53 másdopercet futott.

A IV. hegyiverseny helyett rendezték meg a Lővér körúton a motoros körversenyt. Hivatalosan, a nemzetközi versenynaptárban így szerepelt: Soproni Grand Prix. Akár egy igazi Grand Prix pálya.Nagyjábol 10 ezren váltottak jegyet a versenyre, az ideutazókna ez a vonatjegy árába alapból benne is volt. A motorkerékpároknak 40 kört kellet lefutniuk az 5,27 km-es pályán.
A SAE-t a gazdasági válság és a háborús viszonyok felbomlasztották.

József Attila utca, motorverseny. Valószínűleg 60-as évekbeli kép. A fotó a Felsőbüki utcából állva készült. Megfigyelhetjük, hogy a fa villanypóznák ma is ugyanilyen veszélyesen az út sarkán vannak.

Ugrottunk egy kicsit az időben: Niki Lauda 1969-ben Sopronban első lett Formula Vee kategóriás (előszériás VW Käfer alapon, tipikus szivar versenyautó) kocsijával! (Szintén a Lővér körúton, ahol sok motorversenyt tartottak még a 60-as években is.)

Volt itt még kerékpáros körverseny is, de számtalan gokart, motor verseny is volt a Várkerületen.