Menü Bezárás

Szemelvények a tegnapi közmeghallgatásból

Sopron önkormányzatának közgyűlése tegnap este 6 órakor közmeghallgatást tartott. Az esemény 2 fő részre tagolódott, az első rész volt a valódi közmeghallgatás, ez durván 2 órát vett igénybe. A második rész valójában egy „ráadás” volt, melynek során Fodor Tamás polgármester bemutatta a város készülő integrált településfejlesztési stratégiáját és településfejlesztési koncepcióját egy 26 diából álló, közel 1 órás előadás keretében. Ez utóbbi napirendi pont tudomásom szerint nem volt előre meghirdetve, jómagam is meglepődtem, mikor a közmeghallgatás befejeztével hirtelen előhúzták a kalapból.

Az imént említett első rész a már megszokott módon további 3 részre tagolódott. Először a tavalyi közmeghallgatáson felvetett problémák megoldása érdekében tett lépések kerültek ismertetésre. Az elmondottak alapján úgy tűnt, hogy az önkormányzat megtette a tőle telhetőt ezek rendezésére, de a tavalyi rendezvényen nem voltam ott, úgyhogy erről nem tudok objektíven nyilatkozni.

Ezután rátértek a 2013-as év kérdéseire, ezek közül is az írásban, előzetesen feltettekkel indult a sor. Sopron aljegyzője több oldalas jegyzetből olvasta a kérdéseket és a tömör válaszokat, melyet időnként a polgármester illetve a meghívott vendégek (a soproni rendőrkapitány, a Kisalvöld Volán képviselője, a Sopron Holding képviselője) kiegészítettek.

Megtudtuk például, hogy a tavalyi évhez képest 40%-kal csökkent az ismertté vált bűncselekmények száma a városban. Folyamatos a rendőri jelenlét, fellépnek az illegális utcai árusok, koldusok ellen. A polgárőrséggel is együttműködnek. Amolyan túl szép ahhoz, hogy igaz legyen választ hallhattunk a rendőrkapitány szájából.

A Kisalföld Volán képviselőjét a járattorlódásokról nyilatkoztatták. Elmodta, hogy a jelenlegi keretek között nem lehet mit tenni ellene, infrastruktúrális fejlesztések kellenének hozzá. Polgármester úr hozzátette, hogy ezt szolgálja majd a tervezés alatt álló intermodális csomópont. A KV-tól megtudtuk még, hogy a jegybevételek 30%-át a városszerte elhelyezett jegy- és bérletautomaták generálják. Továbbá, totemoszlopok is telepítésre kerülnek majd. Hozzáteszem, hogy a totemoszlop szó itt nem az én tolmácsolásomban került a mondatba, hanem valóban így hangzott el.
Viszonylag sok időt szenteltek a kerékpáros témáknak. Fodor Tamás elmondta, hogy nem áll meg a kerékpárhálózat fejlesztése, külön hangsúlyozva, hogy a Jerevánt is be kell abba kapcsolni. Az egyik kérdező a sopronbike.blog.hu oldalon ecsetelt problémák megfontolására és az ezek által megkívánt lépések foganatosítására bíztatta a döntéshozókat. Erre válaszolva Fodor Tamás ragadta magához a mikrofont, nagyjából az alábbiakat nyilatkozva:

Azért kezdtek bele a belvárosi kerékpárhálózat megvalósításába, mert igényként merült fel a város kb. 3000-es nagyságú kerékpáros társadalma részéről. A tavasz folyamán tartottak egy ülést, itt mindenki elmondhatta a véleményét, a javaslatok egy részét beépítették. Volt azonban olyan is, amit biztonsági okokból nem vállaltak be, mert döntően diákok használják a belvárosi részt. Először hozzá kell szokni, és ha már zökkenőmentesebb lesz a kerékpározás, akkor lehet merészebb megoldást vállalni. Egy részt a visszajelzések alapján már a megvalósítás közben korrigáltak, de a tavasz eljöttével még további változtatásokra is sor kerül. Az a kérése, hogy mindenki legyen toleráns: az autósoknak meg kell tanulni használni, a kerékpárosoknak pedig hozzá kell alakítani az ismereteiket. A Várker felújítása a most létrejött hálózatot is érinti, szóval emiatt is várható még némi változás a tavaszi-nyári időszakban. Sopron adottságait figyelembe kell venni, ezt nem lehet átlépni, de mégis meg kell valósítani egy együttélést, kompromisszumokat kell kötni. Vannak olyan részek, ahol a technikai feltételek nem adottak külön kerékpárút kialíkátásához. Járdán viszont nem célszerű kerékpárutat kialakítani, de egyébként is kevés olyan járda van, ami alkalmas lenne erre. A kialakult állapot nincs kőbe vésve, lehet bizonyos korrekciókat végrehajtani. Kerékpárúthálózatra a Belvárosnak szüksége van. A következő időszak feladata a kompromisszumos megoldás megtalálása.

A 3000-es adat számomra elég légbőlkapottnak tűnt, nem hinném, hogy valaha is készült reprezentatív felmérés a Sopronban rendszeresen kerékpározók számáról. A Bringázz Sopron fészbúk-oldala jelen pillanatban kb. 2500 követővel rendelkezik, lehet, hogy ezen alapszik a kijelentés. Tényként kezeli, hogy a belvárosi hálózatot főként diákok használják, de az előzőhöz hasonlóan ez sem tény, hanem az ő személyes megérzése. Járdán nem célszerű kerékpárutat kialakítani, ennek ellenére két helyen is alkalmazták ezt a megoldást: az Erzsébet utcában és a Várker egyik parkolójában (tudják, a drogériával szemben). Jómagam a legcsekélyebb mértékben sem támogatom a járdán való kerékpárút-kialakítást, de azért mondanék olyan kivételt, ahol talán — legalább ideiglenesen — el lehetne térni ettől az elvtől: a kórház utcája. Itt — a kórházzal átellenes oldalon — elég széles a járda és komoly problémát oldana meg, el lehetne kerülni vele a Csengery meghosszabításában lévő ösvénynek látszó oszlopokkal tarkított kerékpáros-gyalogos objektumot.

Na de ne térjünk el a tárgytól, csemegézzünk a szóban feltett kérdésekből. Továbbra is a kerékpárosoknál maradva az egyik hozzászóló kifogásolta, hogy hiába került felfestésre az infrastruktúra, a kerékpárosok továbbra is kényük-kedvük szerint közlekednek, azt figyelmen kívűl hagyva. Külön kiemelte a járdán kerékpározók problémáját, illetve a hegyi kerékpározás túlzott térnyerését is elfogadhatatlannak tartotta. Itt ismét a rendőrkapitány kapott szót, elmondta, hogy kollégái rendszeresen ellenőrzik a járdán való kerékpározást, a lehetséges szankciók: figyelmeztetés, helyszíni birság vagy feljelentés. Fodor Tamás ehhez hozzátette, hogy terveik szerint rendszeresen fognak majd tájékoztató cikkeket megjelentetni a kerékpározással kapcsolatban.

Egy másik hozzászóló többek között a Bécsi utcai fekvőrendőröket kifogásolta, szerinte túl meredek, Ausztriában ezt máshogy csinálják. Túlszabályozott a terület, a Bécsi utca – Patak utca sarkán pl. 10 táblát számolt össze 3 oszlopon. A zebrák megfelelő megvilágítását is szóbahozta: mindkét oldalról meg kell világítani őket. Fodor Tamás erre reagálva elmondta, hogy nagy területen meg fog indulni a közvilágítás korszerűsítése, ez majd megoldja ezt a problémát.

Szóba került még pl. az Anger réti sporttelep melletti terület sorsa, parkolási problémák a Rákosi úton, tuningolt autók által keltett zajok. Ezeket most nem részletezem, aki kíváncsi, megnézheti majd a jegyzőkönyvet. Én is teszteltem a rendszert egy aktuális problémával kapcsolatos kérdéssel, polgármester úr 15 napon belül ígérte az írásbeli választ, ennek eredményéről majd beszámolok.

Az integrált területfejlesztési stratégiáról szóló előadás tartalmáról sem kívánok most részletesen beszámolni, remélem, hogy az előadás diái felbukkannak majd a neten valahol a közeljövőben. Aki megtalálja, kérem, szúrja be ide kommentként. Röviden arról volt szó, hogy a stratégiát a 2014-2020-as EU-s fejlesztési ciklussal összhangban kell elkészíteni. Négy fő területe van: gazdaságfejlesztés, turizmus, infrastruktúrális fejlesztés és van még egy negyedik is, amire nem emlékszem;). A gazdaságfejlesztéssel kapcsolatban szó esett arról, hogy Sopronnak tradícionálisan 2 iparterülete van, egy Észak-nyugati és egy Dél-keleti. Előbbinél már nincs lehetőség a területi bővítésre. Nem a város feladata a döglődő ipar újraélesztése, az ezt ösztönző feltételek kialakítása viszont igen. Az újraélesztés alatt nem Watt korabeli füstölgő gyárkéményeket kell érteni, hanem modern technológiákat. A turizmussal kapcsolatban előkerült például a belvárosi lakóingatlanok felújítása, a Fertő-tavi vizitelep fejlesztése, a Páneurópai Piknik Emlékhely fesztiválközponttá fejlesztése. Olyan ingatlanok turisztikai célő hasznosítása is felmerült, mint a kurucdombi szélmalom. Gyógyászati, rekreációs célú turizmus további fejlesztésére is alapozni szeretnének. Az infrastruktúrális fejlesztéseknek 2 fő eleme volt: az északi (M85) és a déli elkerülő. Ez utóbbi részben újonnan épített, részben már meglévő utakon (pl. Lővér-körút, Egeredi út) fog megvalósulni. A városban további körgyűrűk kialakításra is sor kerül, ilyen pl. a Gyár utca – Wesselényi – Vörösmarty utca útvonal, ami körforgalmakkal lesz majd felturbózva. Intermodális csomópont (a vasút és a buszmegálló házasítása) is lesz, ennen nyomány a Batsányi utcai szintbeli vasúti átkelési lehetőség megszűnik majd, helyette a József Attila utca meghosszabbításában aluljáró épül. Víztározók létesítésével fogják majd megoldani a soproni patakok miatti árvízvédelmi feladatokat. Ezzel megnyílik a lehetőség az Ikva-part hasznosítására is. A Paprétben óriási lehetőségek rejlenek, egy mini városközpont jöhet itt létre (ezt egyébként megnyitják a Híd utca felől). A zsinagóga hasznosítására pályázatot írtak ki. A koncepcióhoz a koncepcio@sopron.hu és its@sopron.hu címeken várják a véleményeket.

Ez is érdekelhet

1 Comments

  1. Pingback:Ha nincs még programod december 16-ára… | IkvaHír

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .